O nás

Historie našeho klubu se začíná datovat v roce 1900.
Jsme jeden z "nejstarších" klubů v ČR.

AKTUÁLNÍ KATEGORIE :  U7  |  U9  |  U11  |  U13  |  U15  |  U19  |  Muži A  |  Muži B

Něco z historie

Z historie prvních let

Za první zápas slatiňanských fotbalistů, ze kterého je znám výsledek a který byl řízen řádným rozhodčím je možno považovat utkání dne 28.10.1990, o kterém píše týdeník Český Východ 3.11. 1900, č. 42: "Fotbalový zápas kombinovaného mužstva Klubu cyklistů Chrudim a Sportovního klubu Slatiňany proti Aletickému klubu "Sparta" z Prahy. Výsledek dopadl 6:0 ve prospěch Sparty. Mužstvo spojenců (chrudimsko-slatiňanské) drželo se nad očekávání statečně, zejména v I. polovině hry, kdy nemohla "Sparta" docílit ani jediného goalu. Po halftime as v 7mé minutě podařilo se silám pražského forwardu dostat míč po tuhé srážce před samou brankou chrudimských, do jich goalu a od okamžiku toho datuje se úspěch "Sparty", ježto mužstvo spojenců nejsouc dosud na tuhé zpasy a kolísavé štěstí umpire fungoval pan Rudl, tajemník Sparty, jenž obtížné své úlohy šťastně se zhostil . (Umpire - rozhodčí, halftime - poločas) Po zápase uspořádán na počest milých hostí přátelský večer v hotelu na Bídě, kamž shromáždila se celá známá sportovní společnost Chrudimská a Slatiňanská."

Tolik napsal "Český Východ" , jehož ročníky 1899, 1900 a 1901 jsou v archivu chrudimských fotbalistů. Hráč Zizius uvedl později v almanachu Chrudimě 1959, že někteří hráči měli nalepeny vousy, aby je profesoři nepoznali. Roku 1902 hrály Slatiňany předzápas s Chrudimí B před utkáním ČAFK Praha - Chrudim A.

Potom však nastávají v historii dlouhé mezery. Hrálo se u Škrovádu "Na pískovně", hráči hráli i ve vysokých botách, mnohý měl při hře na hlavě klobouk či čepici, hrálo se bez poločasu až do tmy, hrál, kdo přišel - tak to uvádí almanach Východočeský Sport. Po Zábranském, který jako brankář také občas pomáhal Chrudimských (registrace tenkrát ještě nebyly), uváděna jsou další jména hráčů, z nich Foršt měl prvé kopačky (od Němečka ze Sparty), hráli bratři Kratochvílové, Křivští, Vilímové, Karlík, Kudláček, Tesař a jiní.

(použitý materiál - kniha 75 let kopané ve Slatiňanech)

Historické zajímavosti

Snad nejpopulárnější a nejlepší hráč Slatiňan, který jeden čas oblékal i ligový dres Sparty, za celých 75 let činnosti byl a dosud je Josef Konrád, známý pod přezdívkkou KALMAN, skromný sportovec v životě, ale náročný na hřišti. Hrál vždy se zaujetím, pro radost z pohybu, pro hru samou, kterou měl a má stále rád. Škoda, že není k dispozici statitika jeho sehraných zápasů a vstřelených branek. O jeho střeleckém umění, ale i o hře jeho spoluhráčů svědčí již jen kusé úryvky sportovních rubrik z nichž uvádíme:

Rok 1930 - SK Slatiňany zahajuje sezónu 2.3. přátelským utkním s nováčkem soutěže SK Popkovice. Mužstvo Slatiňan bude v jarní sezóně posíleno středním záložníkem Hudcem, který skončil vojenskou službu, dále též nastoupí po přestávce sympatický half St. Soukup. V uplynulé sezóně nejčastěji skóroval Josef Konrád 34x a E. Wirt 25x. Nejvíce zápasů sehrál kapitán Josef Modráček a F. Velendorf.

Rok 1939 - Vysokomýtský SK - SK Slatiňany 1:2 - kvalifikační turnaj o postup do I. třídy zaznamenal první vítězství hostujícího klubu a shodou okolností v rozhodujícím zápase dvou nejvážnějších kandidátů prvního místa. Vyskomýtský měl v zápase vyložené šance, ale útočníci je nedovedli proměnit. Jedinou branku vstřelil Josefi. Ve druhém poločase byli hosté útočnější, podařilo se jim vyrovnat brankou Horníka a pak Kondráda, který vstřelil vítěznou branku. SK Slatiňany hrál v sestavě : Jelínek, Černohorský, Soukup, Štursa, Hudec, Moravec, Podrazil, Konrád, Horník, Nosek a Nepovím.

Rok 1943 - V novinách byla uveřejněna tato informace : AFK Německý Brod zajíždí k mistrovskému utkání do Slatiňan, kde se pokusí získat alespoň bod. Nebude to však mít lehké, protože ve Slatiňanech se nehraje fotbal v rukavičkách. K velkému překvapení hostů a asi 800 diváků nastoupila kompletní XI. 1. mužstva Slatiňan proti AFK Německý Brod skutečně v bílých rukavičkách, ve kterých hráči hráli celý poločas. Kuriózní výsledek byl dosažen v zápase s Hlinskem, kde Slatiňany po prvním poločase prohrávaly 0:7. Zápas za velkého nadšení diváků skončil 7:7, když vyrovnávací branku těsně před koncem zápasu vstřelil Wirth.